- Szczegóły
- Odsłony: 960
Żywy Różaniec – międzynarodowy ruch religijny założony w XIX w. przez Paulinę Marię Jaricot. Ma charakter modlitewny, jednym z jego celów jest wspomaganie misji. Uczestnictwo w Żywym Różańcu polega na przynależności do grupy zwanej różą. Każda osoba z róży przez miesiąc odmawia jedną z tajemnic różańcowych. Pierwotnie róża liczyła 15 osób, obecnie zaś – po modyfikacji Różańca przez Jana Pawła II – 20 osób. Parafialna wspólnota Żywego Różańca jest jednostką autonomiczną, tzn. wspólnoty parafialne nie łączą się w struktury ogólnokrajowe, czy światowe. W Polsce obowiązuje Ceremoniał Żywego Różańca, opracowany przez ojca Szymona Niezgodę OP w roku 1977 dla uczczenia stulecia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, zatwierdzony przez Prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego.
- Szczegóły
- Odsłony: 740
Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół. Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła przez przekształcanie parafii we wspólnoty wspólnot. Znakiem Ruchu Światło-Życie jest symbol i słowa ??? ??? (czyt. fos-zoe) – greckie słowa „światło” i „życie”, krzyżujące się na literze „omega”, która tutaj jest symbolem Ducha Świętego / jako Tego, który jest wszystkim / i ułożone w kształt krzyża. Popularna nazwa tego symbolu to foska.
- Szczegóły
- Odsłony: 776
Parafialna wspólnota młodzieży "Effatha" działa przy parafii Chrystusa Wieczystego Kapłana od 2013 roku. Do Wspólnoty należy młodzież, która przyjęła sakrament bierzmowania. Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu w niedziele i mają dwojaki charakter: modlitewny (adoracja Pana Jezusa w Eucharystii) albo katechetyczno-formacyjny. Młodzi doświadczają żywej wspólnoty Kościoła.
- Szczegóły
- Odsłony: 856
Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła, /oddział w Gnieźnie, przy parafii pod wezwaniem Chrystusa Wieczystego Kapłana/, jest formacyjną propozycją dla osób indywidualnych oraz wspólnot. Czerpiemy z rożnych duchowych doświadczeń Kościoła. Szkoła została założona przez kapucyna br. Piotra Kurkiewicza w 1998 roku na Ukrainie. Obecnie funkcjonuje kilkadziesiąt oddziałów w wielu krajach na różnych kontynentach. Działanie oparte jest o 4 sesje w ciągu roku: trzy weekendowe (jesień, zima, wiosna) oraz jedną 10-dniową latem.