Kościół na Osiedlu Grunwaldzkim w Gnieźnie zbudowany został w latach 1974-1980 według projektu mgr. inż. arch. Aleksandra Holasa z Lubonia koło Poznania. Bryła budowli przypomina płynący statek na morzu. Mieści ona kościół górny i dolny oraz niezbędne zaplecze katechetyczno - gospodarcze.

Świątynia została wzniesiona na planie prostokąta. Ponad płaskie dachy wznosi się attyka na planie rombu tworząc "statek" z dwoma masztami zwieńczonymi krzyżami. Okazały gmach prawie w całości stanowi solidną konstrukcję betonową.

W tylnej ścianie kościoła został wmurowany kamień węgielny pochodzący z Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie. Uroczystego aktu wmurowania dokonał ks. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski. W tej części kościoła wznosi się szczyt budowli, który ma wysokość 27 metrów. Na nim umieszczono krzyż o wysokości 2,7 metra wykonany z chromowanej stali.

Do wnętrza kościoła można wejść przez pięcioro drzwi: dwa wejścia główne znajdujące się w ścianie frontowej od strony ulicy Wiosennej, dwoje drzwi w ścianie zachodniej od ulicy Wachtla i jedno wejście od strony wschodniej - ulicy 28 grudnia. Fronton kościoła został ozdobiony figurą Chrystusa Wieczystego Kapłana i dwiema płaskorzeźbami. Na ścianie po lewej stronie figury przedstawiono scenę "Cudownego rozmnożenia chleba na pustkowiu" przez Jezusa, a po prawej płaskorzeźba ukazuje moment Jego Zmartwychwstania. Pomnik jak i płaskorzeźby obrazują najważniejszą prawdę o Kościele: Kościół to Chrystus Zmartwychwstały, który cudownym "pokarmem" swoich sakramentów ubogaca życie wiernych będących Jego uczniami i wyznawcami.

Podobne płaskorzeźby umieszczono na ścianach wschodniej i zachodniej świątyni. Pierwsza z nich przedstawia Chrystusa Ukrzyżowanego a druga po stronie zachodniej ukazuje "Pielgrzymkę Świętej Rodziny do świątyni jerozolimskiej".

Projektantami i wykonawcami pomnika i płaskorzeźb byli artyści rzeźbiarze z Poznania: Benedykt Kasznia i mgr Eugeniusz Obelkowski. Wszystkie płaskorzeźby wykonane zostały w żelbecie w roku 1980.