ogłoszenia duszpasterskie

1. Niedziela Palmowa Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień. Poświęcenie palm w naszym kościele odbywa się na wszystkich Mszach św. W czasie Mszy św. o godz. 11.15 procesja z palmami z udziałem dzieci.
Dzisiaj obchodzimy XXXIV Światowy Dzień Młodzieży. Młodzież naszego Miasta będzie uroczyście obchodzić swoje święto najpierw w Seminarium a później w Katedrze. Rozpoczęcie obchodów o godz. 13.30. Młodych serdecznie zachęcamy do udziału. Serdecznie zapraszamy także na Gorzkie Żale, które rozpoczną się o godz. 17.00.

2. W Wielkim Tygodniu przeżywamy święte Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego, które jest szczytem roku liturgicznego. Rozpoczyna się ono od wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej (w Wielki Czwartek), ma swoje centrum w Wigilii Paschalnej i kończy się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania. Bezpośrednim przygotowaniem do Triduum Paschalnego będzie Droga Krzyżowa odprawiona na ulicach Gniezna w Wielką Środę, która rozpocznie się przy kościele garnizonowym o godz. 19.00.

3. W Wielki Czwartek Msza Wieczerzy Pańskiej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00.

4. W Wielki Piątek liturgię Męki Pańskiej sprawować będziemy o godz. 16.00. Liturgię wielkopiątkową poprzedzi Droga Krzyżowa, która rozpocznie się o godz. 15.30.

5. W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do piekieł. Początek adoracji od godz. 7.00. W tym dniu w kościele będziemy święcili pokarmy na stół wielkanocny w pełnych godzinach: od 10.00 do 15.00. Pokarmy będziemy święcili także w domach od godz. 10.00. Zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii. W Wielki Piątek Męki Pańskiej obowiązuje post ścisły, a w Wielką Sobotę aż do Wigilii Paschalnej zachowujemy – jeśli jest to możliwe - powstrzymanie się od pokarmów mięsnych.
W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę w naszej świątyni będziemy odmawiali Liturgię Godzin: Godzinę Czytań z Jutrznią o godz. 8.00; Modlitwę południową o godz. 12.00. Nieszpory w Wielką Sobotę o godz. 17.00.

6. Główna Uroczystość Triduum Paschalnego to Wigilia Paschalna. W naszym kościele Wigilia Paschalna rozpocznie się o godz. 21.00 i zakończy się uroczystą procesją rezurekcyjną. Na tę liturgię przychodzimy ze świecami. Pierwsza Msza św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego zostanie odprawiona o godz. 7.00. Nie będzie Mszy św. o godz. 8.30. Przed Mszą św. o godz. 7.00 odprawimy również procesję ku czci Zmartwychwstałego Chrystusa. Triduum Paschalne zakończy się II Nieszporami w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 16.00. Drogich Parafian i miłośników naszego kościoła serdecznie zachęcamy do udziału we wszystkich tych uroczystościach.

7. Ofiary na Kwiaty do Grobu Pańskiego możemy złożyć do skarbony pod chórem.

8. Z racji świąt wielkanocnych serdecznie zachęcamy do odbycia Spowiedzi św. wielkanocnej. Dodatkowo spowiadać będziemy w poniedziałek, we wtorek i w środę
od godz. 16.30 do 18.00.

9. Na stoliku, za ostatnim rzędem ławek, zostały wyłożone bieżące numery prasy katolickiej. Serdecznie zachęcamy do ich nabywania i lektury.
  
Gniezno, 13 kwietnia R.P. 2019. Proboszcz

Back to top