II NIEDZIELA WIELKANOCNA
czyli BOŻEGO MIŁOSIERDZIA
ogłoszenia duszpasterskie
1. Dzisiejsza niedziela kończy Oktawę Wielkanocy i jest Świętem Bożego Miłosierdzia. Nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia w naszym kościele zostanie odprawione o godz. 15.00 czyli w Godzinie Miłosierdzia. Do udziału w tej modlitwie serdecznie zapraszamy wszystkich naszych drogich Parafian.

2. W dzisiejszą niedzielę przeżywamy tegoroczne gnieźnieńskie Uroczystości świętowojciechowe. W niedzielę procesja powrotna od kościoła św. Michała Archanioła do Katedry o godz. 9.15 a po niej na placu św. Wojciecha o godz. 10.00 Suma Odpustowa odprawiona przez Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolitę Lubelskiego. II Nieszpory zostaną odprawione w Katedrze o godz. 16.00, po których Ks. Prymas udzieli błogosławieństwa zgromadzonym dzieciom.
Szczegółowy program obchodów znajduje się na okolicznościowym plakacie.

3. Dzisiaj rozpoczyna się również Tydzień Miłosierdzia. Z tej okazji do skarbony św. Antoniego albo do skarbony pod chórem zbieramy ofiary na wsparcie dla osób najuboższych w naszej Parafii (z przeznaczeniem na leki, żywność, opał). Bóg zapłać. Składamy także najserdeczniejsze podziękowanie Osobom zaangażowanym w naszym parafialnym Oddziale Caritas.
4. Dzisiaj (w niedzielę) o godz. 20.00 w naszym kościele rozpocznie się „Wieczór Miłosierdzia” z udziałem Gościa - Misjonarza Miłosierdzia. Młodzież i wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

5. W środę rozpoczyna się miesiąc maj, w którym będziemy codziennie odprawiać nabożeństwa majowe: od poniedziałku do piątku po wieczornej Mszy św., a w soboty i w niedziele przed wieczorną Mszą św. czyli o godz. 17.45. Do udziału w tych nabożeństwach serdecznie zapraszamy wszystkich naszych drogich Parafian: dorosłych, młodzież i dzieci.

6. W najbliższy piątek przypada Uroczystość NMP Królowej Polski i rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Porządek Mszy św. w naszym kościele będzie taki jak w każdą niedzielę. W naszym mieście obchody Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się uroczystą Mszą św. sprawowaną w Katedrze o godz. 10.00 w intencji Ojczyzny a po niej dalsza ich część odbywać się będzie przy pomniku króla Bolesława Chrobrego.
7. W bieżącym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Uczniów i czcicieli Serca Jezusowego zapraszamy do przyjęcia Sakramentu Pokuty i Komunii św. wynagradzającej w I piątek miesiąca. W sobotę od godz. 9.00 z posługą sakramentalną odwiedzimy chorych. O pomoc prosimy pana Nowakowskiego.

8. Na stoliku, za ostatnim rzędem ławek, zostały wyłożone bieżące numery prasy katolickiej. Jak co tydzień serdecznie zachęcamy do ich nabywania i lektury.

Gniezno, 27 kwietnia R.P. 2019. Proboszcz Ks. Andrzej Grzelak

1. Wszystkim naszym Drogim Parafianom i Gościom z okazji Świąt Wielkiej Nocy, składamy najserdeczniejsze życzenia. Niech Chrystus Zmartwychwstały staje się dla nas źródłem prawdziwej przemiany. Życzymy obfitych łask Zmartwychwstałego Pana. Radosnego Alleluja.

2. W dzisiejszą Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w naszym kościele odprawiamy Msze św. o godz. 7.00 (z procesją), 10.00, 11.15, 12.30 i 18.00. Zapraszamy na uroczyste Nieszpory Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 16.00.

3. Cieszymy się z udziału naszych Parafian i Gości w liturgii Triduum Paschalnego. Składamy serdeczne podziękowanie za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego,
za modlitwy i życzenia przekazane kapłanom w Wielki Czwartek, w dniu ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa. Serdecznie dziękujemy za przygotowanie Kaplicy Przechowania, Grobu Pańskiego
i ołtarzy: wspólnocie „Betania", lektorom, młodzieży, firmie florystycznej i wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie naszego kościoła na Triduum Paschalne. "Bóg zapłać" za ofiary złożone w Wielki Czwartek na ubogich oraz za ofiary
z Wielkiego Piątku przeznaczone na utrzymanie chrześcijańskich obiektów w Ziemi Świętej.

4. W Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy (II Święto), Msze św. zostaną odprawione
w tych samych godzinach, jak w każdą niedzielę.
5. Za tydzień Niedziela Biała czyli Bożego Miłosierdzia. W Oktawie Wielkanocy codziennie będziemy odprawiać nowennę do Bożego Miłosierdzia (dzisiaj podczas Nieszporów a od poniedziałku po wieczornej Mszy św.).
W najbliższy piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do udziału w tej nowennie serdecznie zapraszamy.

6. We wtorek przypadają imieniny Ks. Prymasa, którego obejmujemy serdeczną modlitwą. W czwartek o godz. 16.30 odbędzie się pierwsza spowiedź dzieci przygotowujących się do
I Komunii św. w naszym kościele.

7. Za tydzień w sobotę i niedzielę obchodzić będziemy ogólnopolskie Uroczystości świętowojciechowe. Zgodnie z tradycją w najbliższą sobotę w Katedrze o godz. 19.30 zostaną odprawione
I Nieszpory, a po nich odbędzie się procesja do kościoła św. Michała z relikwiami św. Wojciecha i św. Jana Pawła II oraz wielu polskich Świętych i Błogosławionych.
W niedzielę procesja powrotna do Katedry rozpocznie się o godz. 9.15 a po niej na placu św. Wojciecha o godz. 10.00 zostanie odprawiona Suma Odpustowa. II Nieszpory zostaną odprawione w Katedrze o godz. 16.00, po których Ks. Prymas udzieli błogosławieństwa zgromadzonym dzieciom.

8. Na stoliku, za ostatnim rzędem ławek, zostały wyłożone bieżące numery prasy katolickiej. Serdecznie zachęcamy do ich nabywania i lektury.

9. W ub. tygodniu Pan Bóg powołał z naszej wspólnoty parafialnej śp. Leszka Wilkosza (83), którego - razem z naszymi bliskimi Zmarłymi - powierzamy Bożemu Miłosierdziu.

Gniezno, Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego R.P. 2019. Ks. Andrzej Grzelak Proboszcz

ogłoszenia duszpasterskie

1. Niedziela Palmowa Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień. Poświęcenie palm w naszym kościele odbywa się na wszystkich Mszach św. W czasie Mszy św. o godz. 11.15 procesja z palmami z udziałem dzieci.
Dzisiaj obchodzimy XXXIV Światowy Dzień Młodzieży. Młodzież naszego Miasta będzie uroczyście obchodzić swoje święto najpierw w Seminarium a później w Katedrze. Rozpoczęcie obchodów o godz. 13.30. Młodych serdecznie zachęcamy do udziału. Serdecznie zapraszamy także na Gorzkie Żale, które rozpoczną się o godz. 17.00.

2. W Wielkim Tygodniu przeżywamy święte Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego, które jest szczytem roku liturgicznego. Rozpoczyna się ono od wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej (w Wielki Czwartek), ma swoje centrum w Wigilii Paschalnej i kończy się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania. Bezpośrednim przygotowaniem do Triduum Paschalnego będzie Droga Krzyżowa odprawiona na ulicach Gniezna w Wielką Środę, która rozpocznie się przy kościele garnizonowym o godz. 19.00.

3. W Wielki Czwartek Msza Wieczerzy Pańskiej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00.

4. W Wielki Piątek liturgię Męki Pańskiej sprawować będziemy o godz. 16.00. Liturgię wielkopiątkową poprzedzi Droga Krzyżowa, która rozpocznie się o godz. 15.30.

5. W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do piekieł. Początek adoracji od godz. 7.00. W tym dniu w kościele będziemy święcili pokarmy na stół wielkanocny w pełnych godzinach: od 10.00 do 15.00. Pokarmy będziemy święcili także w domach od godz. 10.00. Zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii. W Wielki Piątek Męki Pańskiej obowiązuje post ścisły, a w Wielką Sobotę aż do Wigilii Paschalnej zachowujemy – jeśli jest to możliwe - powstrzymanie się od pokarmów mięsnych.
W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę w naszej świątyni będziemy odmawiali Liturgię Godzin: Godzinę Czytań z Jutrznią o godz. 8.00; Modlitwę południową o godz. 12.00. Nieszpory w Wielką Sobotę o godz. 17.00.

6. Główna Uroczystość Triduum Paschalnego to Wigilia Paschalna. W naszym kościele Wigilia Paschalna rozpocznie się o godz. 21.00 i zakończy się uroczystą procesją rezurekcyjną. Na tę liturgię przychodzimy ze świecami. Pierwsza Msza św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego zostanie odprawiona o godz. 7.00. Nie będzie Mszy św. o godz. 8.30. Przed Mszą św. o godz. 7.00 odprawimy również procesję ku czci Zmartwychwstałego Chrystusa. Triduum Paschalne zakończy się II Nieszporami w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 16.00. Drogich Parafian i miłośników naszego kościoła serdecznie zachęcamy do udziału we wszystkich tych uroczystościach.

7. Ofiary na Kwiaty do Grobu Pańskiego możemy złożyć do skarbony pod chórem.

8. Z racji świąt wielkanocnych serdecznie zachęcamy do odbycia Spowiedzi św. wielkanocnej. Dodatkowo spowiadać będziemy w poniedziałek, we wtorek i w środę
od godz. 16.30 do 18.00.

9. Na stoliku, za ostatnim rzędem ławek, zostały wyłożone bieżące numery prasy katolickiej. Serdecznie zachęcamy do ich nabywania i lektury.
  
Gniezno, 13 kwietnia R.P. 2019. Proboszcz

1. Serdecznie zapraszamy na nabożeństwa pasyjne: dzisiaj na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17.00 i w piątek na Drogę Krzyżową o godz. 17.30.

2. Jutro, w poniedziałek o godz. 16.00 w salce w dolnym kościele odbędzie się zebranie Parafialnej Wspólnoty Różańcowej. Serdecznie zapraszamy.

3. Przed Świętami w naszym mieście, będzie można dodatkowo skorzystać ze spowiedzi świętej wielkanocnej w godzinach od 8.00 do 9.00 i od 17.00 do 21.00: w najbliższą sobotę (13 kwietnia) w naszym kościele i w kościele bł. Radzyma na Winiarach oraz w Wielki Poniedziałek (15 kwietnia) w kościele bł. Bogumiła (Cicha 3).

4. Zgodnie z tradycją na ulicach Gniezna zostanie odprawiona Droga Krzyżowa w Wielką Środę (17 kwietnia). W tym roku rozważania poprowadzi Parafia bł. Jolenty. Droga Krzyżowa rozpocznie się przy kościele garnizonowym o godz. 19.00.

5. W tym tygodniu odbędzie się katecheza sakramentalna przed bierzmowaniem dla uczniów klas VII. Spotkanie rozpocznie się udziałem we Mszy św. o godz. 18.00.

6. W najbliższą sobotę o godz. 10.00 w naszym kościele odbędzie się spotkanie dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii św. Również w sobotę w kościele Franciszkanów odbędzie się spotkanie modlitewno-formacyjne pod nazwą "TAK DLA RODZINY". W programie różaniec, Msza św. i wykład. Początek o godz. 11.30. Zapraszamy do udziału.

7. Za tydzień Niedziela Palmowa. Palmy będziemy święcić na wszystkich Mszach św. Na Mszę św. o godz. 11.15 z palmami zapraszamy wszystkie dzieci razem z dziećmi pierwszokomunijnymi.
W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy XXIV Światowy Dzień Młodzieży. Młodzież naszej Parafii zapraszamy do wspólnego świętowania razem ze swoimi rówieśnikami w Katedrze. Rozpoczęcie świętowania w dawnym budynku Seminarium o godz. 13.30.

8. Do skarbony pod chórem zbieramy ofiary na Kwiaty do Grobu Pańskiego. Bóg zapłać.

9. Jak co tydzień, na stoliku za ostatnim rzędem ławek, zostały wyłożone bieżące numery prasy katolickiej. Serdecznie zachęcamy do ich nabywania i lektury. W naszym kiosku parafialnym można również nabyć wielkanocne świece przygotowane przez Caritas i baranki z czekolady.

10. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 (ul. Sobieskiego) zaprasza uczniów klas VIII i III Gimnazjum na „dni otwarte” w sobotę 13 kwietnia.

11. W ubiegłym tygodniu Pan Bóg powołał do Siebie śp. Mariusza Halamę (54), śp. Sławomira Jaworskiego (57) i śp. Bernadetę Kucharczyk (62), których - razem z naszymi bliskimi Zmarłymi - powierzamy Bożemu Miłosierdziu.
Ks. Andrzej Grzelak
Gniezno, 06 kwietnia R.P. 2019. Proboszcz

Back to top