XIV NIEDZIELA ZWYKŁA

ogłoszenia duszpasterskie

 

 

 1. W liturgii Kościoła w bieżącym tygodniu będziemy obchodzić:

- w czwartek święto św. Benedykta, Patrona Europy;

- w piątek św. Brunona Bonifacego misjonarza Pomorza;

- w sobotę Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta.

 

 1. W sobotę, 13 lipca bezpośrednio po wieczornej Mszy św. w naszym kościele rozpocznie się nabożeństwo fatimskie, które zakończy się procesją maryjną i Apelem Jasnogórskim.

Do udziału w tym nabożeństwie serdecznie zapraszamy.

 

 1. Zbliża się termin tegorocznej Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę, która odbywać się będzie w dniach od 28 lipca do 6 sierpnia.

       Chętni z naszego dekanatu mogą się zapisywać do grupy czerwonej. Bliższe informacje

na plakacie.

 

      Wzorem lat ubiegłych nasza Parafia będzie podejmowała pielgrzymów z Pielgrzymki Koszalińsko-Kołobrzeskiej obiadem w dniu 5 sierpnia (poniedziałek) ok. godz. 12.30.

      Tradycyjnie w miesiącu lipcu do skarbony pod chórem zbieramy ofiary na pokrycie kosztów przyjęcia pielgrzymów.  Bóg zapłać za dobroć serca.

 

 1. Biuro Parafialne w naszej Parafii w czasie miesięcy wakacyjnych jest czynne

od poniedziałku do piątku: od godz. 8.00 do godz. 9.00 i po wieczornej Mszy św.

 

 1. Serdecznie zachęcamy do nabywania (i lektury) bieżących numerów prasy katolickiej: szczególnie Przewodnika Katolickiego i Gościa Niedzielnego.

 

 1. Składamy serdeczne podziękowanie za ofiary złożone na utrzymanie naszej Parafii

i na pokrycie kosztów bieżących inwestycji (szczególnie budowy nowych parkingów) a także

do skarbony św. Antoniego na pomoc dla ubogich. Bóg zapłać

 

 1. W niedziele lipca i sierpnia o godz. 14.15 serdecznie zapraszamy na prezentacje organowe

w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie. Szczegóły na plakatach.

 

 

 

 

                                                                                                               Ks. Andrzej Grzelak

Gniezno,  06 lipca  R.P. 2019.                                                                               Proboszcz

 

 

XIII NIEDZIELA ZWYKŁA

ogłoszenia duszpasterskie

 

 1. W dzisiejszą niedzielę pracę duszpasterską w naszej Parafii kończy ks. Dr Andrzej Nowicki, któremu serdecznie dziękujemy ze wszelkie dobro.

       Natomiast jutro, w poniedziałek 01 lipca, w naszej wspólnocie posługę duszpasterską rozpoczyna Ks. Rafał Bachora, którego serdecznie witamy i obejmujemy modlitwą.

 

 1. Trwa czas wakacji i urlopów. Wszystkim udającym się na urlop życzymy dobrego wypoczynku i tego, aby uczestniczyli w każdej niedzielnej Mszy św.

      Z uwagi na upały przypominamy także o właściwym i godnym ubiorze do kościoła.

 

      Informujemy również, że w niedziele lipca i sierpnia w kościołach gnieźnieńskich będą odprawiane Msze św. także w późnych godzinach wieczornych:

      - o godz. 20.00 w kościele św. Maksymiliana,

      - o godz. 20.30 w kościele bł. Radzyma Gaudentego,

      - i o godz. 21.00 w kościele  bł. Jolenty.

 

 1. W bieżącym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca.

       Dzieci, młodzież i czcicieli Serca Jezusowego zapraszamy do przyjęcia sakramentu pokuty

w czwartek lub w piątek od godz. 17.30.  

       Chorych z posługą sakramentalną odwiedzimy w najbliższą sobotę 06 lipca

od godz. 9.00.

 

 1. W dzisiejszą niedzielę w naszym kościele kończy się tzw. „Kurs Przedmałżeński”

wspólną Mszą św. uczestników o godz. 18.00 i po niej spotkaniem o godz. 19.00.            

 

 1. Biuro Parafialne w naszej Parafii w czasie miesięcy wakacyjnych (lipiec, sierpień)

będzie czynne od poniedziałku do piątku: od godz. 8.00 do godz. 9.00 i po wieczornej Mszy św.

 

 1. Serdecznie zachęcamy do nabywania (i lektury) bieżących numerów prasy katolickiej: Przewodnika Katolickiego, Gościa Niedzielnego i dwumiesięcznika Misyjne Drogi.

 

 1. Składamy serdeczne podziękowanie za złożone ofiary na utrzymanie naszej Parafii

i na pokrycie kosztów związanych z budową nowych parkingów (ok. 50 miejsc). Bóg zapłać.

 

 1. Osobom, które tydzień temu przyjęły sakrament bierzmowania i ich rodzicom dziękujemy

za dar ołtarza: godne naczynie na wodę święconą i pokrycie części kosztów klęczników

tzw. balasek umieszczonych w prezbiterium naszego kościoła (w przygotowywaniu).

 

 1. W ubiegłym tygodniu Pan Bóg powołał z naszej wspólnoty parafialnej śp. Eugeniusza Jóźwiaka (61), którego - razem z naszymi bliskimi Zmarłymi - powierzamy Bożemu Miłosierdziu.           

 

                                                                                                         Ks. Andrzej Grzelak

Gniezno,  29 czerwca R.P. 2019.                                                                     Proboszcz

II NIEDZIELA WIELKANOCNA
czyli BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

 
ogłoszenia duszpasterskie

 
1. Dzisiejsza niedziela kończy Oktawę Wielkanocy i jest Świętem Bożego Miłosierdzia. Nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia w naszym kościele zostanie odprawione o godz. 15.00 czyli w Godzinie Miłosierdzia. Do udziału w tej modlitwie serdecznie zapraszamy wszystkich naszych drogich Parafian.

 

2. W dzisiejszą niedzielę przeżywamy tegoroczne gnieźnieńskie Uroczystości świętowojciechowe. W niedzielę procesja powrotna od kościoła św. Michała Archanioła do Katedry o godz. 9.15 a po niej na placu św. Wojciecha o godz. 10.00 Suma Odpustowa odprawiona przez Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolitę Lubelskiego. II Nieszpory zostaną odprawione w Katedrze o godz. 16.00, po których Ks. Prymas udzieli błogosławieństwa zgromadzonym dzieciom.
Szczegółowy program obchodów znajduje się na okolicznościowym plakacie.

 

3. Dzisiaj rozpoczyna się również Tydzień Miłosierdzia. Z tej okazji do skarbony św. Antoniego albo do skarbony pod chórem zbieramy ofiary na wsparcie dla osób najuboższych w naszej Parafii (z przeznaczeniem na leki, żywność, opał). Bóg zapłać. Składamy także najserdeczniejsze podziękowanie Osobom zaangażowanym w naszym parafialnym Oddziale Caritas.

 
4. Dzisiaj (w niedzielę) o godz. 20.00 w naszym kościele rozpocznie się „Wieczór Miłosierdzia” z udziałem Gościa - Misjonarza Miłosierdzia. Młodzież i wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

 

5. W środę rozpoczyna się miesiąc maj, w którym będziemy codziennie odprawiać nabożeństwa majowe: od poniedziałku do piątku po wieczornej Mszy św., a w soboty i w niedziele przed wieczorną Mszą św. czyli o godz. 17.45. Do udziału w tych nabożeństwach serdecznie zapraszamy wszystkich naszych drogich Parafian: dorosłych, młodzież i dzieci.

 

6. W najbliższy piątek przypada Uroczystość NMP Królowej Polski i rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Porządek Mszy św. w naszym kościele będzie taki jak w każdą niedzielę. W naszym mieście obchody Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się uroczystą Mszą św. sprawowaną w Katedrze o godz. 10.00 w intencji Ojczyzny a po niej dalsza ich część odbywać się będzie przy pomniku króla Bolesława Chrobrego.

 
7. W bieżącym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Uczniów i czcicieli Serca Jezusowego zapraszamy do przyjęcia Sakramentu Pokuty i Komunii św. wynagradzającej w I piątek miesiąca. W sobotę od godz. 9.00 z posługą sakramentalną odwiedzimy chorych. O pomoc prosimy pana Nowakowskiego.

 

8. Na stoliku, za ostatnim rzędem ławek, zostały wyłożone bieżące numery prasy katolickiej. Jak co tydzień serdecznie zachęcamy do ich nabywania i lektury.

 

Gniezno, 27 kwietnia R.P. 2019. Proboszcz Ks. Andrzej Grzelak

1. Wszystkim naszym Drogim Parafianom i Gościom z okazji Świąt Wielkiej Nocy, składamy najserdeczniejsze życzenia. Niech Chrystus Zmartwychwstały staje się dla nas źródłem prawdziwej przemiany. Życzymy obfitych łask Zmartwychwstałego Pana. Radosnego Alleluja.

2. W dzisiejszą Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w naszym kościele odprawiamy Msze św. o godz. 7.00 (z procesją), 10.00, 11.15, 12.30 i 18.00. Zapraszamy na uroczyste Nieszpory Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 16.00.

3. Cieszymy się z udziału naszych Parafian i Gości w liturgii Triduum Paschalnego. Składamy serdeczne podziękowanie za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego,
za modlitwy i życzenia przekazane kapłanom w Wielki Czwartek, w dniu ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa. Serdecznie dziękujemy za przygotowanie Kaplicy Przechowania, Grobu Pańskiego
i ołtarzy: wspólnocie „Betania", lektorom, młodzieży, firmie florystycznej i wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie naszego kościoła na Triduum Paschalne. "Bóg zapłać" za ofiary złożone w Wielki Czwartek na ubogich oraz za ofiary
z Wielkiego Piątku przeznaczone na utrzymanie chrześcijańskich obiektów w Ziemi Świętej.

4. W Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy (II Święto), Msze św. zostaną odprawione
w tych samych godzinach, jak w każdą niedzielę.
5. Za tydzień Niedziela Biała czyli Bożego Miłosierdzia. W Oktawie Wielkanocy codziennie będziemy odprawiać nowennę do Bożego Miłosierdzia (dzisiaj podczas Nieszporów a od poniedziałku po wieczornej Mszy św.).
W najbliższy piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do udziału w tej nowennie serdecznie zapraszamy.

6. We wtorek przypadają imieniny Ks. Prymasa, którego obejmujemy serdeczną modlitwą. W czwartek o godz. 16.30 odbędzie się pierwsza spowiedź dzieci przygotowujących się do
I Komunii św. w naszym kościele.

7. Za tydzień w sobotę i niedzielę obchodzić będziemy ogólnopolskie Uroczystości świętowojciechowe. Zgodnie z tradycją w najbliższą sobotę w Katedrze o godz. 19.30 zostaną odprawione
I Nieszpory, a po nich odbędzie się procesja do kościoła św. Michała z relikwiami św. Wojciecha i św. Jana Pawła II oraz wielu polskich Świętych i Błogosławionych.
W niedzielę procesja powrotna do Katedry rozpocznie się o godz. 9.15 a po niej na placu św. Wojciecha o godz. 10.00 zostanie odprawiona Suma Odpustowa. II Nieszpory zostaną odprawione w Katedrze o godz. 16.00, po których Ks. Prymas udzieli błogosławieństwa zgromadzonym dzieciom.

8. Na stoliku, za ostatnim rzędem ławek, zostały wyłożone bieżące numery prasy katolickiej. Serdecznie zachęcamy do ich nabywania i lektury.

9. W ub. tygodniu Pan Bóg powołał z naszej wspólnoty parafialnej śp. Leszka Wilkosza (83), którego - razem z naszymi bliskimi Zmarłymi - powierzamy Bożemu Miłosierdziu.

Gniezno, Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego R.P. 2019. Ks. Andrzej Grzelak Proboszcz

Back to top