II  NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

ogłoszenia duszpasterskie

 1.  Dzisiejsza niedziela jest Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami, którzy na krańcach świata są świadkami Bożego miłosierdzia.

       Dzisiaj zbieramy ofiary na pomoc dla misji, które możemy złożyć do skarbony pod chórem. Bóg zapłać.

2.  W Wielkim Poście serdecznie zapraszamy wszystkich naszych drogich Parafian: dorosłych, młodzież i dzieci na nabożeństwa pasyjne - w każdą niedzielę Wielkiego Postu

na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17.00 i w każdy piątek na Drogę Krzyżową o godz. 17.30.

3. Tegoroczne rekolekcje wielkopostne w naszym kościele będą odbywać się tradycyjnie od IV Niedzieli Wielkiego Postu zarówno dla Parafian jak i dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 8, Szkoły Prymus i Szkoły Milenium.

4. W najbliższy wtorek, 19 marca przypada Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP;Patrona Kościoła, Rodzin Katolickich i Mężczyzn. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 7.00 lub o godz. 18.00.

5. Na stoliku, za ostatnim rzędem ławek naszego kościoła, zostały wyłożone – jak co tydzień - bieżące numery Przewodnika Katolickiego i Gościa Niedzielnego. Zachęcamy

do ich nabywania i lektury.

 6. Młodzież naszej Parafii serdecznie zapraszamy na wykład „Spojrzenie Kościoła na aktualne problemy moralne”, który w dzisiejszą niedzielę wygłosi Ks. Dr Jakub Kapelak w salce dolnego kościoła. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.30 modlitwą w kaplicy Maryi Niepokalanej.

 7. Składamy serdeczne podziękowanie za ofiary przekazane na utrzymanie naszej Parafii i kościoła a szczególnie na planowane inwestycje i pokrycie kosztów ogrzewania.

 8. Parafialny Oddział Caritas w bieżącym tygodniu będzie wydawał żywność w ramach pomocy unijnej: w poniedziałek od godz. 11.00 do 17.00 i we wtorek od godz. 15.00 do 17.00.

 9. Stowarzyszenie Wielki Mały Uśmiech prosi nas o przekazanie 1% podatku na swoją działalność, która w większości wspiera dzieci z naszej Parafii.

 10. W ubiegłym tygodniu Pan Bóg powołał z naszej wspólnoty parafialnej śp. Zbigniewa Echosta (75), którego - razem z naszymi bliskimi Zmarłymi - powierzamy Bożemu miłosierdziu. 

                                                                                                                                                                                                                                       Ks. Andrzej Grzelak                    

Gniezno, 16 marca R.P. 2019.                                                                                                                                                                                         Proboszcz

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU


 
1. W Wielkim Poście serdecznie zapraszamy wszystkich dorosłych, młodzież i dzieci na nabożeństwa pasyjne: w każdą niedzielę Wielkiego Postu na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17.00 i w każdy piątek na Drogę Krzyżową o godz. 17.30.  W piątki Wielkiego Postu od godziny 15.00 zapraszamy do udziału w adoracji Najświętszego Sakramentu, która zakończy się przed nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Już dzisiaj zapraszamy także do udziału w rekolekcjach wielkopostnych, które w naszym kościele odbywać się będą od IV Niedzieli Wielkiego Postu dla dorosłych oraz dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 8, Szkoły „Prymus” i Szkoły „Milenium”.

 

2. Jutro (w poniedziałek) odbędzie się zebranie członków Parafialnej Wspólnoty Różańcowej. Na to spotkanie zapraszamy także nowe osoby: mężczyzn i kobiety. Zebranie rozpocznie się o godz. 16.00 w salce w dolnym kościele.

 

3. W najbliższy czwartek (czyli drugi miesiąca), w ramach parafialnej katechezy sakramentalnej przed bierzmowaniem, odbędzie się kolejne spotkanie uczniów klas VII SP, które rozpocznie się udziałem we Mszy św. o godz. 18.00.

 

4. W najbliższą sobotę o godz. 10.00 w naszym kościele odbędzie się katecheza dla dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii św. Zebranie rodziców tych dzieci odbędzie się w najbliższy czwartek o godz. 17.00 w kościele (w kaplicy Maryi Niepokalanej).  Dzisiaj w czasie Mszy św. o godz. 11.15 zostaną poświęcone modlitewniki tych dzieci.

 

5. Przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania osób dorosłych rozpoczyna sięw Parafii Archikatedralnej w salce (ul. Kolegiaty 1) w dzisiejszą niedzielę o godz. 19.00.

 

6. Szkoła Podstawowa nr 8 informuje o rekrutacji do klasy pierwszej (w formie elektronicznej); Katolicka Szkoła „Rodzice-Dzieciom” prowadzi nabór w budynku szkolnym a Szkoła Podstawowa nr 7 zaprasza na „Drzwi Otwarte” 11 marca godz. 17.00.

 

7. Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie przestrzega osoby starsze przed oszustami metodą „na funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego”. Przestępcy dzwonią do tych osób i ponaglają o pilne przekazanie ich pieniędzy niby zagrożonych. Komendant ostrzega, że Policja nigdy nie dzwoni do osób starszych ani nie prosi o przekazanie pieniędzy.

 

8. Na stoliku, za ostatnim rzędem ławek naszego kościoła, znajdują się bieżące numery Przewodnika Katolickiego i Gościa Niedzielnego. Serdecznie zachęcamy do ich nabywania i lektury.

 

9. Informujemy, że po pewnej przerwie działa nowa wersja parafialnej strony internetowej.

 

10. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej Pan Bóg powołał śp. Gertrudę Wiśniewską (94) i śp. Henryka Ulricha (64), których - razem z naszymi bliskimi Zmarłymi – powierzamy Bożemu Miłosierdziu.

 
Ks. Andrzej Grzelak
Proboszcz     

Gniezno, 09 marca R.P. 2019. 

VIII NIEDZIELA ZWYKŁA


 

1. W dzisiejszą niedzielę rozpoczyna się 52 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, któremu towarzyszy hasło „Młodzi trzeźwi i wolni”.

 

2. W bieżącym tygodniu przypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Od samej zaś Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu przeżywać będziemy kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. 
W Środę Popielcową Msze święte z obrzędem posypania głów popiołem w naszym kościele zostaną odprawione o godz. 7.00; 8.30; 16.30 i 18.00.
W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, od którego nie ma dyspensy (czyli zwolnienia).

 

3. Serdecznie zapraszamy do udziału w pasyjnych nabożeństwach:
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej będziemy odprawiać w piątki: z udziałem dzieci młodzieży i dorosłych przed wieczorną Mszą św. czyli o godz. 17.30.
W niedziele Wielkiego Postu o godz. 17.00 będziemy odprawiać Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

 

4. Okres Wielkiego Postu jest czasem duchowego przygotowania do przyjęcia chrztu. Szczególnym czasem udzielania chrztu jest Wigilia Paschalna. Serdecznie prosimy zainteresowanych rodziców, aby na ten dzień zaplanowali chrzest nowonarodzonych dzieci. Chrztu będziemy także udzielać w niedzielę wielkanocną (21 kwietnia).

 

5. W Wielkim Poście w Parafii Farnej w Gnieźnie odbywać się będzie sakramentalna katecheza dla narzeczonych (tzw. kurs przedmałżeński). Katecheza zakończy się bezpośrednio przed świętami wielkanocnymi.

 

6. Młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania (klasy III i VIII) zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się w najbliższy piątek 8 marca.  Spotkanie rozpocznie się udziałem kandydatów w Drodze Krzyżowej i we Mszy św.

 

7. Składamy serdeczne podziękowanie za ofiary złożone na utrzymanie naszej Parafii i kościoła także na pokrycie kosztów ogrzewania. Tydzień temu na ten cel zebraliśmy 750 zł.

 

8. W ubiegłym tygodniu Pan Bóg powołał do Siebie śp. Jana Siejaka (83) i śp. Stanisława Hybzę (91), których - razem z naszymi bliskimi Zmarłymi – powierzamy Bożemu Miłosierdziu.

 

ks. Andrzej Grzelak

Proboszcz        

Gniezno, 02 marca R.P. 2019.

W najbliższym czasie pragną zawrzeć sakramentalny związek małżeński:

Back to top